OCT 29

Twarde materace gabionowe
Opublikowany przez: Paulina | Tagi: gabiony, materace, budownictwo | Data: 2017-09-07

Nigdy nie zwracamy uwagi na rzeki, kanały i miejskie zbiorniki wodne.

Nie widzimy, albo nie zauważamy, że brzegi i koryta ich są wyłożone specjalnymi siatkami, wypełnionymi rozkruszonym kamieniem. To dziwne coś to materace gabionowe, trochę inne, bardziej twarde materace niż te, które znamy na co dzień. Materace gabionowe to od lat najtańszy i najskuteczniejszy sposób regulacji nurtu zbiorników wodnych. 
Plecione z cienkiej siatki lub z drutu o oczkach nie większych niż 6 na 8 cm, utrzymują kruszywo i nie pozwalają wodzie i jej nurtowi płynąć nieuregulowanie. W celu zmniejszenia erozji drut lub siatkę powleka się tworzywem PCV. Konstrukcje wyższe od 30 cm to kosze gabionowe, używane przy konstrukcjach większych, takich na przykład jak zabezpieczenie nasypów na mostach czy tworzenie ścian oporowych lub konstrukcji podpór mostów. Kosze czy materace gabionowe łatwo się montuje i instaluje, łatwo napełnia się je kruszywem, nie potrzeba używać specjalnych maszyn, są one odporne na uderzenia wody, niesionych przez nurt przedmiotów. Od wielu lat są metodą stosowaną powszechnie przez dziedzinę inżynierii wodnej, zatrzymują wodę, regulują ją a przy tym ładnie wyglądają na jej brzegach.  Czytaj więcej na: http://www.uhrs.pl
Kosze gabionowe wykorzystuje się także przy budowie dróg. Takie elementy na wszelkiego rodzaju budowy są dostarczane w formie samej siatki, czyli są łatwe do przewozu, na miejscu formuje się siatkę w kosze, skrzynie lub materace i wypełnia odpowiednią ilością kruszywa. Najczęściej rozkruszonym zwykłym kamieniem. Następnie montuje się je w miejscach uprzednio do tego przeznaczonych, wzmocnione w ten sposób brzegi, mosty lub drogi są trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Jadąc autostradami w niektórych miejscach naszego kraju po bokach możemy zauważyć ogromne ściany z siatek wypełnionych kamieniami to własnie są kosze gabionowe.

Fotorelacja

gabiony

materace

budownictwo

Twój komentarz